OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Ako sa správne učiť na skúšky

Návod ke studiu od jedné z našich spolužaček

 

Ako sa správne učiť na skúšky ?

Tiež máš plné zuby toho, keď počúvaš po skúške "Ja som to dal za tri dni"?
Najmä, keď to tebe trvalo dní sedem?
A chceš stým niečo spraviť? Tak si prečítaj ako sa správne učiť ...

1. Rozplánuj !

Áno, skončíš vždy  10 strán pozadu, ale má to nesmierny význam. Ak sa na to objektívne pozrieš koľko zvládneš, denne získaš minimálne dve veci :
  a) pocit, že to niekam vedie (teda postupuješ)
  b) pocit, že nestíhaš (veľmi motivujúci stimul)
 
2. Vypíš si schému tém

Je nesmierne dôležité uvedomiť si, z čoho sa skladá to, čo sa ideš učiť. Ak sa nárazovo učíš 300 strán (čo je normálka) tak je nutné vypísať si aspoň schému hlavných "tém" týchto strán. Inak sa stratíš v texte, zleje sa ti to a ťažšie si pri ústnej odpovedi uvedomíš, kde to presne je.
Veľmi dôležité upozornenie : Čítaj nadpisy! (veľa krát som práve kvôli tomu mal problém)

3. Fixkuj, fixkuj, fixkuj 

Nie, nefixkujú už len baby a áno, pomáha to nenormálne! Prečítaj si vždy celistvejší text a prejdi ho tzv. všeobecnou farbou (napr. zelená), ktorou zvýrani všetko čo sa stojí za zmienku prečítať aj druhý krát (teda omáčky necháš biele). Potom kratšie úseky čítaj znova, ale už pozorne s tzv. dôležitou farbou (napr. fialová), ktorou zvýrazni to čo je fakt dôležité. Prípadne môžeš použiť aj tzv. najdôležitejšiu farbu (napr. oranžová), ktorou zvýrazníš to čo je potrebné preletieť tie posledné hodinky pred skúškou. Mne sa osvedčilo zvýražňovať osobitnou (žltou) farbou všetky čísla v texte. Takto získaš dokonale farebnú gebuzinu, v ktorej však vieš, čo je znova nutné čítať a čo nie.
Super je, že na skúške si spomenieš na farebné rozloženie strany kde to bolo, čo mne zachránilo prdel nespočetne krát!

4. Uč sa nahlas!

Maj na mysli, že si pamätáš :
  
10 % z toho čo čítaš
20 % z toho čo vidíš
30 % z toho čo počuješ
50 % z toho čo počuješ a vidíš

Nie je to suchopárna štatistika, je to tak. Ak si budeš rozprávať to, čo sa učíš a zároveň to vidíš krásne rozvrhnuté vo fixkových farbách, či na narýchlo zbúchanej schéme (obrázku), ktorú si nakreslíš, je to oveľa, oveľa efektívnejšie.

5. Predstav si to na smiešnom príklade

Ak sa učíš blbú poučku je to ťažké, ale ak určitý princíp či pravidlo, tak si ho skús aplikovať na nejaký uletený príklad. Častokrát príbeh nemusí mať pre iných zmysel, ale hlavné je to, že sa pobavíš ty (čo ťa prebudí) a zapamätáš si to na drevo. Veď to predsa sám poznáš ake hlúposti si dokážeme pamätať...
Teda, či sa už učíš latinské názvy v anatómií, či právne vety, zosmiešni ich. Prilep si k nim príbeh.

6. Kresli si

Človek si pomyslí, že na toto nemám čas, ale ak máš milión vzťahov, či pekne zapeklitú vetu, jediné čo ti pomôže pochopiť problém je kresba.

7. Konzultuj problémy

Viem, že pretelefonuješ hodinu denne tým, že plačeš svojmu sparingovi ako zase nestíhaš (každý to robí). Tak ho otravuj konštruktívnejšie, povedz čo nevieš rozlúsknuť alebo sa len zver s tým, že "to musel byť aký idiot ten Nitzsche ...", proste sťažuj sa tak aby v tom bolo učivo. Budeš sa diviť, keď ti docent položí otázku na skúške a ty si vybavíš ten urehotaný telefonát na záchode spred týždňa.

8. Oddychuj

Zvoľ si niečo na čo sa môžeš tešiť v daný deň. Povedz si, že o 8mej proste ideš na futbal. Takto sa nebudeš cítiť, že máš milión času a môžeš si na hodinku pospať. Nemôžeš predsa, chceš ísť na futbal!
Je nezmyslené učiť sa 18 hodín a 6 spať, lebo v číslach je to krásne, ale ak sa nevyvetráš, tak to, že si zízal do kníh trištrvte dňa, ale neozmýšľal, ti na skúške veľmi nepomôže.

9. Motivuj sa

Súvisí to s tým, že sa máš tešiť na niečo. Napíš si do kalendára nejaký ciel, ktorý fakt chceš dosiahnuť. Nejaká chata či koncert, kam nepôjdeš ak to proste neurobíš. Teraz už proste musíš...